Makadámdió
Zárd el jól a makadámdiót négylábú barátod elől, ahogy minden olyan sütit, csokit, kekszet is, amiben megtalálható! Már hat szem is elég ebből az egyébként nagyon ízletes magból, legyen szó pörkölt vagy nyers változatáról, hogy megbetegítse Morzsit. Izomremegés, hányás, hőemelkedés, valamint hát-, és lábgyengeség is az árulkodó tünetek között lehet. Ha ráadásként csokoládéval együtt evett szegény kutyus a dióból, a tünetek annyira eldurvulhatnak, hogy végül akár halálosak is lehetnek. Ebben az esetben irány az állatorvos!
Húsnyesedék és csont
A húsról lenyesegetett zsír, akár nyersen vagy megsütve is hasnyálmirigy gyulladást okozhat egyes kutyáknál. Nem azt mondjuk, hogy nem kaphat, a mai napig nincs egyöntetű álláspont erről, az viszont biztos, hogy ha már mindenképp nyesedék lesz az ebéd Mogyoró számára, fontos, hogy hőkezelve legyen, azaz jól átsütve vagy megfőzve kapja. Egyes kutyák leélnek úgy egy életet, hogy semmi bajuk tőle, másoknál viszont okozhat betegséget, ezért összességében nem javasolt. És bár a mai napig az egyik legtermészetesebb dolog a kutyának csontot adni, a vita is örök akörül, hogy árt-e neki vagy sem. Azt nem árt tudni, hogy akár meg is fulladhat tőle. A baromfi-, vagy más szárnyas csontok szilánkjai sérülést okozhatnak, vagy elzáródást is okozhatnak a kutya emésztőrendszerében. Ha mindenképpen csonttal akarod megörvendeztetni bundás családtagodat, tömör csontot vagy műcsontot érdemes választani, azokat is mértékkel.
Nyers tojás
Néhányan nyers diétára fogva nyers tojást is etetnek a kutyájukkal. Az állatorvosi szövetségek szerint ez közel sem jó ötlet. A nyers tojásban előforduló szalmonella vagy e-coli baktérium komoly ételmérgezést okozhat a kutyánál.
Nyers hús és hal
Ahogy a nyers tojás, úgy a nyers hús és hal is bőven tartalmazhat olyan baktériumokat, amelyek mérgezést okozhatnak. A lazac, a pisztráng vagy a tokhal is tartalmazhat olyan parazitát, amely ún. hal-betegségeket okoz. Bár kezelhető, de azonnali segítséget igényel kutyádnál. A kezdeti tünetek között a hányás, láz és a duzzadt nyirokcsomók is megtalálhatók.
Só, sós ropogtatnivalók
Chips, perecek és ropik – nem jó ötlet ezeket a sós ropogtatni valókat megosztani kedvenceddel. A túl sok só (nátrium-klorid) fogyasztása felboríthatja a kutya nátrium-háztartását, és nagyon eltúlzott esetben akár nátriummérgezést is okozhat. A túl sok só fogyasztására utaló jelek között szerepel a hányás, hasmenés, levertség, remegés, magas testhő és a rohamok is. Nem szabad félvállról venni, mert akár halálos kimenetelű is lehet.
Kelt tészta
Mielőtt a sütőbe kerül, a kelt tésztának meg kell duzzadnia, nőnie. És pontosan ezt teszi kutyusod gyomrában is, ha még nyersen befalja azt. Ahogy odabent duzzad, elkezdheti tágítani a kutya gyomrát, ami komoly fájdalmat okozhat szegénynek. Ezért nem árt, ha olyan helyen pihenteted letakarva a fánktésztát, ahol négylábú barátod biztosan nem éri el.
+ A konyhaszekrény egyéb rejtelmei
Sajnos sok más dolog is árthat szőrös, négylábú kedvencünknek, amit konyhaszekrényünk, fiókunk rejt. A sütőpor vagy szódabikarbóna nagymértékű fogyasztása komoly mérgezést okozhat, ahogy a szerecsendió vagy egyéb fűszerek is. Ezért tároljuk ezeket minél magasabban konyhánkban, hogy a kutyánk ne érhesse el, és mindig zárjuk vissza rendesen a konyhaszekrények ajtaját!
Ha mégis megette, amit nem kellett volna
Akármennyire óvatosak is vagy, a kutyád akkor is találhat és lenyelhet valamit, amit nem kellett volna. Tarts ezért az állatorvosotok, vagy a legközelebbi állatmentő elérhetőségét jól látható, azonnal hozzáférhető helyen, mondjuk a hűtő ajtaján – és ha úgy gondolod, kedvenced valamilyen mérgező dolgot evett, fordulj minél előbb segítségért!
A cikk megírásához ezt a forrást vettük alapul.