A diszplázia rendellenes fejlődést jelent, a csípőízületi diszplázia az egyik leggyakoribb, genetikai gyökerű mozgásszervi megbetegedés kutyáknál.
A kistestű kutyákat jobban elkerüli, elsősorban nagytestű, túltenyésztett fajták betegsége, mint például:
- vizsla
- németjuhász
- bernáthegyi
- boxer
- masztiff
- ír szetter
Valójában egy örökletes ízületi betegségről van szó. A folyamatosan nem megfelelően illeszkedő, „ficamodó” ízületben porcdegeneráció, porckopás, illetve ízületi gyulladás keletkezik. Ezek fájdalmat, mozgászavart és sántaságot okozhatnak.
Tünetek fiatal (4-10 hónapos) kutyáknál:
- alacsony mozgásigény
- gyorsan kifárad
- sokat pihen
- a két hátsó lábával furcsán, totyogva, kacsázva jár
- futás közben a hátsó lábak egyszerre rugaszkodnak el a földtől, illetve érnek földet
- a kutya hátsó lába összecsuklik
- előrehaladott állapotban a kutya hátsó combjai elvékonyodnak.
Idős korban a kutya:
- csak erőlködve, sántikálva tud elindulni (kis idő után az ízületei bemelegednek, mozgása közelíthet akár a normálishoz is)
- sántít, biceg
- nehezen áll fel
- a hátsó lábait egyre kevésbé mozgatja
Kezelés
Gyógyulás ugyan nem, de a gyulladás és fájdalom jelentős szintű csökkenése is elérhető a csípődiszplázia megfelelő kezelésével. A tünetek súlyossága, a kutya fajtája, súlya és kora is befolyásolja, mely kezelési módot választja az állatorvos.
Konzervatív terápia:
- túlsúlyos kutya esetén diétára van szükség, hogy a fájdalmas ízületeket ne terhelje pluszban a nagyobb testsúly
- a szakszerű kezelés kiegészítéseként segíthetnek a táplálékkiegészítők: az étrend omega-3 zsírsavakkal, zöldkagylóhéjjal, kondroitinnal és glüközaminnal való kiegészítése támogathatja az ízületeket, így javíthatja a tüneteket is
- hasznos ilyenkor pl. az úszás, mert erősíti Buksi izomzatát, anélkül, hogy túlterhelné
- játék, ugrás, forgás mellőzése ajánlott
- fizioterápiás kezelést is ajánlhat az orvos
- gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító gyógyszereket írhat fel az állatorvos (ha nincs közvetlenül ilyen utasítása az állatorvosnak, ember-gyógyszereket soha ne adjunk kutyánknak!)
Műtéti, sebészeti beavatkozás sok, különböző módszert foglal magába, aminek kiválasztásakor különbséget tesznek a már ízületi elváltozásokkal rendelkező felnőtt, illetve az anélküli fiatal kutyusok között.
Megelőzés
Ugyan a betegség genetikai eredetű (azaz a tenyésztők akadályozhatnák meg a tovább terjedését), a gazdi segíthet abban, hogy megelőzze a betegség súlyosra fordulását. Hogyan?
- A nagytestű kutyafajtákat kölyökként nem szabad túlzott terhelésnek kitenni.
- A helytelen táplálkozás a betegség klinikai tüneteit jelentősen súlyosbíthatja. Fontos a túlzottan energiadús étrend kerülése, valamint a szükségletnek megfelelő ásványi anyag-, és vitamintartalom étrendhez adagolása.
A Dr. Dog Ízületvédő komplex rendszeres alkalmazása támogatást jelenthet felnőtt, nagytestű, valamint túlsúlyos kutyák számára, valamint olyan kutyák számára is, akiknek még nincs kialakult ízületi problémája, de már arra hajlamosító okból érdemes előrelátóan gondoskodni az ízületek egészségéről.
Az Extra Ízületvédő komplex rendszeres alkalmazása pedig segítséget jelenthet olyankor, amikor a legintenzívebb támogatásra lehet szükség, mint például korosodás, fennálló problémák esetén, sérülések vagy műtétek után a kutyák, illetve macskák számára.