Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Ha ezeket eszi, bele is halhat a kutyád

Ha ezeket eszi, bele is halhat a kutyád
Legjobb barátod, családtagod. Imádod, jót akarsz neki, ő pedig kitartóan néz, jelezve, hogy pont az a kis falat hiányzik a boldogságához – miért tagadnád meg tőle, ugye? Például azért, mert az a falat épp megbetegítheti. Összegyűjtöttük a leggyakoribb veszélyforrásokat, melyekkel négylábú társad a konyhában találkozhat.
Avokádó

Az avokádót manapság szokás superfoodként emlegetni, ugyanakkor jó tudni, hogy tartalmaz egy persin nevű vegyületet is, ami bár emberre nézve ugyan veszélytelen, kutyád számára azonban méreg is lehet – túl sok avokádót fogyasztva ugyanis súlyos hányás vagy hasmenés lehet a vége.  A persin nemcsak az avokádó húsában, de a levelében, magjában is megtalálható. Nem elhanyagolható az a veszély sem, hogy egy egész avokádót elcsenve a kutyus beleibe vagy gyomrába juthat a csonthéjas, kemény mag is, ami bélelzáródást okozhat, így akár végzetes is lehet. Jobb tehát elrejteni ezt a népszerű gyümölcs/zöldséget a kíváncsi kutyaszimat elől!

Xilit, nyírfacukor

Diétázol? Sok cukorka, rágógumi, fogkrém, péksütemény, vagy egyéb diétás élelmiszer is a xilitollal (xilittel, másnéven nyírfacukorral) van édesítve. A diétádhoz lehet, hogy jó az édesítőszer, fogyasztásától kedvenced vércukra azonban hirtelen leeshet, sőt, akár még májelégtelenséget is okozhat nála. A kezdeti tünetek között szerepel a megszokottnál jóval több ugatás mellett a hányás, letargia, valamint koordinációs problémák. Végezetül a kutyának rohamai lehetnek, és már akár néhány nap alatt is bekövetkezhet a májelégtelenség.

Alkohol

Az alkohol hasonló hatást gyakorol a kutya májára és agyára, mint az emberekére, épp csak sokkal kevesebb is elég belőle, hogy kárt tegyen házi kedvencedben. Már egy egészen kevés sör, bor, rövidital vagy alkoholos étel is árthat neki – hányást, hasmenést, koordinációs problémákat, légzési nehézséget, sőt, akár kómát, végül halált is okozhat. Minél kisebb testű a kutya, annál nagyobb lehet az okozott kár. Bármilyen jópofa dolognak is tűnhet tehát sört vagy egy kis rövidet lefelyeltetni Buksival, inkább óvakódj ezektől a poénoktól!

Kávé, tea, koffein

Ha energikus kutyusra vágysz, adj neki játékokat, de koffeint semmiképp! Az emberek által sokszor életmentőként aposztrofált hatóanyag ugyanis akár végzetes is lehet szőrös barátod számára. Rejtsd el a kíváncsi kutyus szemek elől a kávét, teát, akár por, akár szálas vagy (kávé)bab formában! Ugyanígy veszélyes a kakaó, csokoládé, kóla és az energiaitalok. Ha mégis arra gyanakszol, hogy Bodri belelefetyelt a kávéba vagy felnyalta a kiömlött teát a földről, érdemes szemmel tartani, minden rendben van-e vele; nagyobb mennyiség fogyasztása esetén pedig irány az állatorvos!

Csokoládé

Ma már a legtöbb kutyatulajdonos tudja, hogy a csokoládé árthat a kedvencének. Hogy mi is a baj a csokival? A benne található teobromin nevű alkaloid; ami ráadásul a csoki minden fajtájában megtalálható, még a fehércsokoládéban is. A legveszélyesebb mégis az étcsokoládé és a sütőcsokoládé. A hányás és hasmenés mellett szívbetegségeket, remegést, rohamokat és szélsőséges esetben akár halált is okozhat a finom édesség, ezért semmiképp se adj belőle a kunyeráló kutyusodnak! 

Szőlő és mazsola

A szőlő és mazsola veseelégtelenséget okozhat négylábú kedvencednél, és már egy kis mennyiség is elég ahhoz, hogy megbetegítse őt. Nem összekeverendő azonban a szőlőmag kivonattal, ami például teljesen veszélytelen. Az ismétlődő hányás az egyik korai jel lehet, aminél érdemes a magvas kis gyümölcsre gyanakodni. Emellett rövid idő alatt, már egy napon belül feltűnően lehangolt és lomha lehet kedvenced, ha ezt tapasztalod, irány az állatorvos!

Tej és tejtermékek

Bár pl. egy meleg napon csábító lehet megosztani a fagylaltot kutyusoddal, egy kis hideg víz sokkal jobb megoldás még kánikulában is. Jutalomfalatként pedig sokan adnak sajtot a kutyájuknak, ami nem a legjobb döntés. A tej és tejalapú termékek ugyanis hasmenést és egyéb emésztési problémát okozhatnak kedvencednél, ugyanis sok kutya szervezete nem tolerálja a tejtermékeket. Emellett ételallergiát is kiválthatnak, aminek kitartó vakarózás lehet a  figyelmeztető jele.

Ha mégis megette, amit nem kellett volna

Akármennyire óvatos is vagy, a kutyád akkor is találhat és lenyelhet valamit, amit nem kellett volna. Tartsd ezért az állatorvosotok vagy a legközelebbi állatmentő elérhetőségét jól látható, azonnal hozzáférhető helyen, mondjuk a hűtő ajtaján – és ha úgy gondolod, kedvenced valamilyen mérgező dolgot evett, fordulj minél előbb segítségért!

A  cikk megírásához ezt a forrást vettük alapul.

Tartalomhoz tartozó címkék: egészség táplálás tilos
Az oldal tetejére